10 Ağustos 2020 Pazartesi
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz

BEN YOK, BİZ VAR

24 Kasım 2016
BEN YOK, BİZ VAR

Bilmem Ziya Gökalp’in “Vazife” şiirini okuyanınız var mı? Şair bu şiiri vatan millet için söylemiş. Bu ülke 15 Temmuz gibi büyük bir vahşeti yaşamış, ülkenin kalelerine girilmeye çalışılmış, birlik ve beraberliğimize kurşun sıkılmıştır. İstiklal Savaşını, Çanakkale’yi ve en son 15 Temmuzu yaşamış bu vatanı sevenler olarak birlik beraberlik içinde olmalıyız. Vatan bütünlüğünü millet sevgisini, huzuru korumalı. İç ve dış düşmanlara tek bilek tek yürek olarak çelikten setler kurmalıyız. Bu bizim istikbalimiz için gerekli olan bir duygu olmalı.
Bilhassa siz öğretmenler, sosyal yapının temel taşlarını sizler yetiştiriyorsunuz. Güzel bir gelecek, mutlu bir Türkiye sizlerin onurlu omuzlarınızda yükselecektir. Ekonomik, kültürel, sosyal kalkınma sizlerin yetiştireceğiniz genç ve dinamik beyinler sayesinde gerçekleşecektir. Türkiye’nin ileride problemlerini çözecek elemanlar, Fabrikaların çarklarını çevirecek insanlar şu an sizlerin elinde. Vatan savunması yapacak gençleri,bilimi, sanatı, sporu geliştirecek beyinleri sizler yetiştiriyorsunuz. Bunu yaparken ilmin ışığından ayrılmadan engeller üzerine azimle ve kararlılıkla yürüyerek karanlıklardan aydınlığa doğru koşturacaksınız gençleri.
Ulusal hedefleri olan, ahlaklı, faziletli, inançlı kültürlü, sanattan spordan, iç ve dış meselelerinden anlayan,dünya ekonomisini bilen, evrensel değerlere önem veren ama asla milli kültüründen, dilinden vatanından taviz vermeyen yeni kuşakları yetiştirme zorunluluğunuz var. Bunu asla unutmayın.Bunu yapmak için birlik olmanız, beraber düşünmeniz,inanmanız,mesleki onuru korumanız gerekir.
Bugün bakıyorum öğretmenler bölük pörcük. Biz bu ayrışmanın veya ayrıştırmanın acısın 12 Eylül öncesi çok yaşadık. Bu dış güçlerce yapılan bir oyun. Üzülerek ifade etmeliyim ki bu oyunda rol almak isteyen bilinç yoksunu siyaset adamları da var. Bunun zararını bu ülke yıllar önce çok çekti. Tekrar çekme yükünün altında kalır.
Mesela şu soruyu sorun kendinize her örgütün bir odası var da öğretmenin neden yok. Yine sorun kendinize polisi, subayı, hatta kadastro elemanını yetiştiren ayrı okullar var da neden öğretmen odası, öğretmen akademisi yok ? Neden, bu ülkede her partinin bir eğitim sendikası var ? Amaç ne ? Bu gücün bölünmüşlüğü kimlerin işine geliyor ? Sorun bu soruları kendi kendinize. Hatta şu soruyu da sorun. Bu ülkede kaç tane öğretmenlikten gelen Milli Eğitim Bakanı geldi diye ? Hiç doktor olmayan sağlık bakanı biliyor musunuz ?
Öğretmen sınıfta güçlüdür. Sokakta değil. Öğretmen damgalanacak ve ayrıştırılacak bir meslek hiç değil.
Öğretmenlik onurlu bir meslektir. Ama bir olunca.Öğretmenlik kutsal bir meslektir,mesleğe saygı duyulursa. Öğretmen demek vatan demektir. Öğretmen demek millet demektir. Öğretmen demek fikri hür irfanı hür vicdan demektir. Öğretmen demek sevgi demektir. Ama bu kuru sevgi değil. Bazen en karanlık en ilkel, en olumsuz şartlarda dinamik bir sevgi. Bu nedenle Doğu’da Güney Doğuda şehit olmuştur yüzlerce öğretmen. Öğretmen dinamizmdir,küllenmiş ve kararmış kalplere sevgi aşılar. Gönülleri harekete geçirir. Milli bir güçtür. Cehaletle, savaşan bir savaşçıdır.
Aklı selim tüm öğretmenler bir olma, birlik olma sevdası peşine düşmeli. Meslek onurunu korumalı.Yeni bir ruh ve inançla cehaletin,karanlıkların üzerine gitmeli. Büyük Türkiye Sevdasına tutulmalıdır.
Azimli kararlı ve dayanışma içinde hem özlük sorunlarını çözebilecek, toplumda hak ettiği yeri kazanacak, bazı kişi ve kurumların güdümünden kurtularak güzel insan yetiştirecektir. Tüm öğretmenler Türkiye sevdalısı olmalı,vatansever olmalı. Çocuğu sevmeli, uğradığı haksızlıkları, isteklerini, demokratik bir şekilde yetkililere söylemekten çekinmemeli. Öğretmen meselesi, eğitim meselesi sadece 24 kasımlarda değil her gün konuşulmalı ve gerçekçi çözümler üretilmeli. Artık bu ülkenin eğitim modeli dışarıdan dayatmalarla dizayn edilmemeli. Milli Temelli, Dünya ile de entegre olabilen, milli kültürü koruyan bir model ve öğretmen yetiştirme artık gündemimde olmalı bu ülkenin. Savaşlar eğitimle kazanılır. Ekonomi eğitimle düzelir ve ateşlenir.
24 Kasım birlik olabilen, dinamik ve diri olan düşünen,üreten, paylaşan, güzele koşan tüm öğretmenlerimize güzellikler getirsin. Yollarına güller sersin. Aydınlık yüzleri bu ülkeyi ışıklandırsın.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

Akçaabat Postası SON DAKİKA: