25 Eylül 2020 Cuma
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz

PROJEYE TEPKİ VAR! AKÇAABAT’TA DOLGU YAPILMASIN

18 Mayıs 2020
PROJEYE TEPKİ VAR! AKÇAABAT’TA DOLGU YAPILMASIN

Akçaabat’ta planlanan sahil parkı projesine tepki var…  Akçaabat’ta sahil yolu tartışmalarının ardından kamuoyunda yeni bir dolgu tartışması başladı. Trabzon Şehir Plancıları Odası Başkanı Ercan Şen, Trabzon Büyükşehir Belediyesinin Akçaabat’ta yapmayı planladığı Sahil Park Projesi’ne tepki gösterdi. Trabzon’un sahillerinin dolguya heba edildiğini dile getiren Şen, “Elimizde kalan son kıyıyı kentlerin içinde yapmayı başaramadığımız yeşil alanlar için heba etmemiz hiç de bilimsel ve akılcı bir yöntem değildir.” dedi. Akçaabat’ta sahil yolu tartışmalarının ardından kamuoyunda yeni bir dolgu tartışması başladı. Trabzon Şehir Plancıları Odası Başkanı Ercan Şen, Trabzon Büyükşehir Belediyesinin Akçaabat’ta yapmayı planladığı Sahil Park Projesi’ne tepki gösterdi. Trabzon’un sahillerinin dolguya heba edildiğini dile getiren Şen, “Elimizde kalan son kıyıyı kentlerin içinde yapmayı başaramadığımız yeşil alanlar için heba etmemiz hiç de bilimsel ve akılcı bir yöntem değildir.” dedi.

GÜN GEÇMİYOR YENİ BİR DOLGU HABERİ GELMESİN

“Kentimizde gün geçmiyor ki denizel alanlara ve deniz yaşamına müdahale edecek bir proje duymayalım.” diyen Şen, “Üzülerek paylaşıyorum Akçaabat-Yaylacık-Yıldızlı sahilinden geçmesi düşünülen yolun yetkililer tarafından çok doğru bir karar alınarak iptal edilmesine karşın şimdide Akçaabat-Kavaklı-Darıca-Salacık kıyılarında ve denizel alanda dolgu yapılarak yeşil alan oluşturulması yönünde bir imar planı çalışması var.” diye konuştu.

“DOLGU ÇALIŞMASI GAYRİ YASALDIR”

Trabzon’un kıyılarının dolguya heba edildiğini Şen, “106 km kıyı şeridi olan bir kentte sadece 25 km kıyısı doğal haliyle kalmışken birçok kullanım alanı için bu kıyıları ve denizel alanları yok etmeyelim. Kavaklı-Darıca-Salacık kıyı alanları çevre düzeni planında korunması gerekli doğal ve ekolojik kıyı alanları olarak belirlenmiştir. Bu kıyı alanlarında doğal yapıyı bozacak bir fiziksel müdahale yapamazsınız. Akçaabat Belediyesi ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı gayri yasal bir şekilde çevre düzeni planına aykırı olarak bu alanda dolgu planı çalışması yapmaktadır. Elimizde kalan son kıyı ve denizel alanları da kentlerin içinde yapmayı başaramadığımız yeşil alanlar için heba etmemiz hiçte bilimsel ve akılcı bir yöntem değildir.” şeklinde ifade etti.

“BÜYÜKŞEHİR 5216 SAYILI KANUNU HAYATA GEÇİRSİN”

Sürecin hukuksal takipçisi olacaklarını söyleyen Şen, “Yerel yönetimleri ve bakanlığı kentsel ihtiyaçları karasal alanlarda çözümlemeye, Kavaklı-Darıca-Salacık mahallelerinin deniz kıyılarının bütünüyle doldurulmasına, deniz eko sisteminin bozulmasına, bu projelerden vazgeçmeye; Trabzon Büyükşehir Belediyesini de 5216 sayılı Büyükşehir Belediyesi Kanunundaki görev kapsamında kıyıyı ve denizel alanları korumaya ve bakanlık ile işbirliği yapılarak Trabzon ilinde kıyı, deniz ve etkileşim alanındaki kara alanlarının daha rasyonel kullanılmasını sağlayacak bütünleşik kıyı alanları planlamasını hayata geçirmesini davet ediyoruz.” diye belirtti.

HABER: Rabia MOLLAOĞLU

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

Akçaabat Postası SON DAKİKA: