1 Nisan 2020 Çarşamba
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz

MİNİKLER KENDİ MARULLARINI HASAT ETTİ

13 Mart 2020
MİNİKLER  KENDİ MARULLARINI HASAT ETTİ


Öğrenciler Kendi Diktikleri Marulları Hasat Etti.

Akçaabat Ziraat Odası tarafından başlatılan “Toprak ve Tarım Sevgisi” projesi genişliyor.

Akçaabat Alsancak Mahallesinde yer alan ‘’Akçaabat Ziraat Odası Eğitim Serasında’’ öğrenciler çiftlik hayatını çeşitli uygulamalarla öğreniyor. Toprağa dokunup fide diken çocuklar, kendi diktikleri sebzelerin hasadını da yapıyor. Kendilerini daha özgüvende hissedip çevreye duyarlı bireyler olarak hayata adım atıyor.

Küçük yaşlarda toprağa dokunan çocuklar fide dikmeyi, hasat yapmayı ve topladıkları marullarla salata yapmayı öğreniyor.
Akçaabat Ziraat Odası Eğitim Uygulama Serasına 23 Aralık 2019 marul dikenkapsamında Beşirli İMKB Ortaokulu Anasınıfıöğrencileri sınıf öğretmenleri Zeynep Şişmanoğlu, Sezgi Çavuşoğlu Bayram, Nihal Öztürk ve Akçaabat Ziraat Odası Ziraat Mühendisleri ile kendi diktikleri marulları hasat etti.

Doğal ortamda kendi emekleriyle ürün elde ediyorlar.
Akçaabat Ziraat Odası Başkanı Mustafa Hikmet Eyüpoğlu, Çocuklar, bahçede diktikleri sebzelerin hasadını yapıyor. Doğal besledikleri ürünleri yiyor. Doğal ortamda kendi emekleriyle ürün elde ediyorlar. Eski yıllarda okullarımızda tarım dersi vardı. Bu dersle insan tabiat ilişkisi güçlenirdi. Çocuğun tabiatı sevmesi onu tanımasına bağlıdır. Ayakları toprağa değecek, eliyle fidan dikecek, çiçek dikecek, ona bakacak, sulayacak, dibini çapalayacak, büyüdüğünü fidanın meyve verdiğini görecek. İşte o zaman toprağa ve tabiata bağlanır. Doğanın, kuşun ağacın değerini bilir. Bu kapsamda çocukların tarımı, doğayı ve tarımsal süreçler ile insan ve tarım arasındaki ilişkiyi daha iyi kavrayabilmesini sağlayacağız. Doğal kaynakları koruyan, çevreye karşı duyarlı, toprağa ve tarıma değer veren ve sağlıklı beslenme konusunda bilgili bir nesil yetiştirilmesine katkı sağlamak temel hedeflerimizdir. İfadelerini kullandı.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

Akçaabat Postası SON DAKİKA: