29 Ocak 2020 Çarşamba
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz

MİNİK ELLER TOPRAĞA FİDE DİKTİ

19 Ekim 2019
MİNİK ELLER TOPRAĞA FİDE DİKTİ

Minik Eller Toprağa Fide Dikti..

Akçaabat Ziraat Odası   tarafından yapılan TOPRAK ve TARIM SEVGİSİ adlı proje , Akçaabat Yaylacık İlkokulu  2-G sınıfı öğrencilerinin marul ve soğan fidelerini toprağa ekmesiyle başlatıldı.

Akçaabat Ziraat Odası Başkanı Mustafa Hikmet EYÜPOĞLU, öncelikle gelen öğrencilere  ve okul müdürü Hüseyin Akyüz’e  hoş geldiniz diyerek projenin asıl amacı: Ektiğimiz fidelerden hasat elde etmek, dedi. Yüksek Ziraat Mühendisi Mehmet Yaşar Özdemir’in yardımıyla öğrencilere , fidelerin  damla sulama kanalı sitemiyle 25 cm aralıklarla  ekilmesi bilgisini verdikten sonra  nasıl ekilmesi gerektiğini  25 öğrenciyle birlikte uygulamalı bir şekilde gösterdi .

Akçaabat Yaylacık İlkokulu Müdürü Hüseyin AKYÜZ: Çocuklarımızı okul dışı eğitimlere de yönlendiriyoruz ,eğitim sadece okul binasında değil tarım alanları ve bahçelerde bizim bir eğitim alanımız .Burada olduğumuz için Akçaabat Ziraat Odası’na teşekkür ediyorum, dedi.

Akçaabat Ziraat Odası Başkanı Mustafa Hikmet EYÜPOĞLU: Biz 3 yıldır Milli Eğitim Müdürlüğü’yle yapmış olduğumuz protokol gereği Akçaabat’taki bütün okullara dokunmak istiyoruz. Okullarımıza ve öğrencilerimize  tarım ve toprak sevgisini aşılamaya çalışacağız. Anasınıfından lise seviyesinde olan bütün okullarda hemen hemen hepsinde faaliyetlerimiz oluştu. İki tane lisede uygulama bahçesi yaptık, bir tane ilköğretim okulunda yine bir bahçe oluşturduk .Kendimize ait sera uygulama bahçemiz var ve aynı şekilde açık alanda da bir tarla oluşturduk. Bu tarlada biz çocuklara  tarım ve toprak sevgisini aşılamaya çalışıyoruz .Burada bugün marul ve soğan diktik, inşallah 45 gün sonra hasadını yapacağız ve yine bu çocuklarımız kendi dikmiş oldukları filizlerin nasıl büyüdüğünü nasıl sofralara geldiğini görmüş olacaklar, biz bunu anlatmaya çalışıyoruz. Aynı şekilde burada kivi uygulama bahçemiz de var. Orada da farklı etkinlikler yapıyoruz . Aynı şekilde yine hatıra ormanları oluşturduk.Hakkı ALTINTAŞ İlköğretim Okulu ve Anaokulu olarak burada hatıra ormanımız var.  Yaklaşık 3 yılda  250 kişi civarında öğrenciye bu uygulamaları yaptırdık .Biz memnunuz ,çocuklar da memnun .Onların hayatına dokunmuş oluyoruz ,ilerde anlatabilecekleri farklı bir etkinlik oluşmuş oluyor, dedi.

Çocuklara okuma kitabı hediye eden Hikmet EYÜPOĞLU: Herkes okuduğu kitapları arkadaşlarıyla değiştirmelerini istiyoruz çünkü farklı farklı 25 kitap var ve herkes birbiriyle değiştirirse 25 kitap okunmuş olacak ve bu konuda da bir katkı sağlamış olacağız, dedi.

Uygulamaya katılan Akçaabat Yaylacık İlkokulu 2-G sınıfı öğrencileri yapmış oldukları uygulamadan memnun olduklarını ve  bizim bu tarz etkinliklerde yer almamızı sağlayan başta okul müdürümüz ,öğretmenlerimize ve Akçaabat Ziraat Odasına teşekkür ediyoruz,  dedi .

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

Akçaabat Postası SON DAKİKA: