24 Kasım 2020 Salı
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz

HER MAHALLEYE ÖRNEK FINDIK BAHÇESİ

12 Mart 2018
HER MAHALLEYE ÖRNEK FINDIK BAHÇESİ

Akçaabat Ziraat Odası Başkanlığı tarafından 2017 yılı içerisinde Demirci Mahallesinde Örnek Fındık Bahçesi oluşturulmuştu. Ziraat Odası Başkanı Mustafa Hikmet Eyüpoğlu 2. Örnek Fındık Bahçemizin Dikimini Mahmut TOPÇU ya ait arazide Kirazlık Mahallemizde oluşturuyoruz.

Bu bahçeler bizim eğitim alanlarımız olacak. Çiftçilerimizle bu bahçelerimizde eğitimler düzenleyeceğiz. Bu bahçelerde İlçemizle Ortala 70-80 kg olan fındık veriminin 200-250 kg çok rahat çıkarılabileceğini üreticilerimize sahada göstereceğiz. Geçen yıllarda düzenlemiş olduğumuz Fındık Budama Gübreleme ilaçlama Kurslarına Katılan üreticilerimizin bahçelerine yapmış olduğumuz ziyaretler ve verim artışı eğitimin ve örnek bahçelerin ne denli önemli olduğunu bize bir kez daha göstermiştir. Akçaabat için çok önemli bir nimet olan fındığa gerekli hürmeti maalesef göstermiyoruz. Bundan dolayı da gerekli verimin azamisini değil de asgarisini aldığımızdan şikâyet ederek fındıktan geçinemiyoruz  diye  günlük sohbetlerimizi tamamlıyoruz. Ama görülüyor ki biz fındığa gerekli özeni gösterirsek ve bununla ilgili en temel bilimsel gelişmeleri takip ederek bunları yerinde uygularsak fındık bizim için nimet olur ve gerçekten iyi bir geçim kaynağımız olur. Bu bağlamda verim ve kaliteyi artırabilmek için eğitim faaliyetlerimiz devam ediyor.

Amacımız her mahallemizde  bir örnek fındık bahçesi oluşturarak verim ve kalite artışını bütün mahallelerimize yaymaktır.

Akçaabat Ziraat Odası Tarım Danışmanı Nurgül Aşık GÜDER Çiftçi Mahmut TOPÇU ve Ziraat Odası başkanı Mustafa Hikmet EYÜPOĞLU örnek fındık bahçesinde fındık dikimi yaptı.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

Akçaabat Postası SON DAKİKA: