28 Kasım 2020 Cumartesi
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz

HASAT ÖNCESİ FINDIK ÜRETİCİSİNE SON UYARI

28 Temmuz 2020
HASAT ÖNCESİ FINDIK ÜRETİCİSİNE SON UYARI

Ağustos ayı ile birlikte fındık yetiştiriciliğinde hasat zamanı gelmektedir.

​Fındık üreticisi yıl boyunca ürünlerinin fazla ve kaliteli olması için; budama, gübreleme, bahçe temizliği, zararlılarla mücadeleyi düzgün bir şekilde yaparak hasat zamanına yaklaşmış bulunmaktadır.

​Akçaabat Ziraat Odası Başkanı Mustafa Hikmet EYÜPOĞLU yıl boyunca vermiş olduğumuz eğitimlerin ve teknik çalışmaların farkını görüp sonucunu almaya az süre kaldığı, fındıkta son olarak hasat ve kurutmaya gelindiğini söyleyerek, erken hasatın fındıkta verim ve randımanı düşüreceğini, daldaki fındıkları silkeleyerek yarısı yere düşüyorsa hasata başlanmasının, hasatı daldan değil de yerden yapılmasının; kilo kazancının, randımanın yüksek olmasına ve işçilik maliyetinin düşük olmasına sebep olacağını söyledi.

​Akçaabat Ziraat Odası Başkanı Mustafa Hikmet EYÜPOĞLU Fındık üreticilerimizin, İlimiz Fındık Hasat tarihi belirle komisyonumuzun almış olduğu kararı uygulamalarını istedi.

​Doğu Karadeniz Gümrük ve Dış Ticaret Bölge Müdürü Başkanlığında 2020 yılı Fındık hasat tarihi ve Fındık İhracatının belirlenme tarihi toplantısı 22.07.2020 tarihinde gerçekleşti. Arazi çalışması sonrası yapılan Odamız Genel Sekreter Ziraat Mühendisi Veysel BAKİ’nin de bulunduğuKomisyon Toplantısında İlimizde Fındık Toplama Tarihleri Aşağıdaki şekilde belirlenmiştir;

Sahil Kesiminde (0-250 metre arası rakım)         : 08/08/2020

Orta Kesiminde (251-500 metre arası rakım)     :12/08/2020

Yüksek Kesiminde ( 500 metre ve üzere rakım) : 20/08/2020

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

Akçaabat Postası SON DAKİKA: