25 Eylül 2020 Cuma
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz

ET KOMBİNE TESİSİ İÇİN SEÇİLEN DERE YATAĞI TEPKİLERE NEDEN OLDU

29 Ağustos 2020
ET KOMBİNE TESİSİ İÇİN SEÇİLEN DERE YATAĞI TEPKİLERE NEDEN OLDU

Akçaabat’ta Yapımına Başlanan Et Kombine Tesisi İçin Dere Yatağının Seçilmesi Tepkilere Neden Oldu.

1990 yılında Akçaabat ilçesinde yaşanan sel felaketinde en fazla can kaybının ve hasarın yaşandığı galanima deresinin Düzköy yolu güzergâhında yer alan dere yatağının tam göbeğine inşa edilen et kombine tesisinin yanlış olduğunu dile getiren vatandaşlar “Koca tesise yer bula bula derenin içerisinde mi buldular” diye seslenişte bulunarak et kombine tesisin yerinin eşek meydanında yapılması daha doğru olurdu ”açıklamasında bulundular.

Akçaabat genelinde aşırı yağan yağmurların nasıl etkiliolduğunu ve zaman zaman yüksek miktarlarda yağan yağmurların sel taşkınlarına neden olduğunu söyleyen çevredeki vatandaşlar, kısa zaman önce Giresun Dereliilçesinde yağan yağmurun meydana getirdiği sel felaketinden kimsenin ders çıkarmadığını gördük. Hükümete bağlı bakanların yaptıkları açıklamalarda, ”Bundan sonra dere yataklarına hiç kimse hiçbir şekilde bina yapamayacak, yaptıkları takdirde yıkımlarını gerçekleştireceğiz.” Açıklamaları sanırız Akçaabat Düzköy yolu güzergâhında yer alan ve tamda derenin içerisine dolgusu yapılarak inşaatına başlanan et kombine tesisini kapsamıyor. Böyle çifte standartaçıklamalar önümüzde yaşana bilinecek felaketlere davetiye çıkartıyor. Bir an önce bu tesisi inşaatının durdurulması gerektiğini yoksa yarın bugün tekrar yaşana bilinecek sel felaketinde ne tesis kalır nede yatırımı..

Konuyla İlgili Akçaabat Yeniden Refah Partisi İlçe Başkanı Barış Sandıkçı Yaptığı Açıklamada:

İlçemizde yapılan veya yapılacak olan her türlü hizmetten öncelikli olarak bizler memnuniyet duyarız. Mezbahaneİlçemizde olmazsa olmazımızdır. Köftesiyle dünyaya nam şalmış Akçaabat’ımıza yakışmayan bir mezbahane vardı. Yapımı başlayan tesis sadece mezbahane değil aynı zamanda bir et kombinesi olacak. Yaklaşık 250 kişinin istihdam sağlayacağı bir tesis olacak. Emeği katkısı olan herkese teşekkür ediyor Allah razı olsun diyorum.

ANCAK

Daha sıcağı sıcağına Giresun ilçelerinde yaşanan sel felaketi bize tekrardan düşünme fırsatı vermektedir.1990 yılında yaşanan felaket önümüzde bir vesika olarak dururken ve bunlardan bir ders almadan yaptım olduya getirmek ne kadar doğru olur.

Ayrıca  yapımı Et Süt Kurumu tarafından yapılan bu tesis Akifer sahasında bulunduğundan ötürü DSİ tarafından uygunluk yazısı alınmış mıdır?İddia ediyorunalınmamıştır.alınmış ise kamuoyu ile paylaşsınlar da aklımızda sorular ortadan kalksın. Bu saha ilçenin içme suyu kuyularının bulunduğu yerlerdir.Bu alanda kamulaştırma yapılana kadar Şinik organize alanında yapılabilirdi.Alt yapı ve yol çalışması bitmek üzere olan organizeye de canlılık katardı.

Zararın neresinden dönülürse kârdır. Bu uyarılarımızı yetkililerin dikkate alması dileğiyle.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

Akçaabat Postası SON DAKİKA: