25 Mayıs 2020 Pazartesi
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN FINDIK FİYATLARINI AÇIKLADI

26 Temmuz 2019
CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN FINDIK FİYATLARINI AÇIKLADI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti İl Başkanları Toplantısı’nda konuşma yaptı. Erdoğan konuşmasında merakla beklenen fındık fiyatlarını da açıkladı.
Cumhurbaşkanı Erdoğan “Buradan TMO’nun taban fiyatlarını açıklayarak fındık üreticimize müjde vermek istiyorum. Yüzde 50 randıman esasına göre, Giresun kalite kabuklu fındığın taban fiyatı 17 lira. Levant kaliteli kabuklu için de taban fiyat 16 buçuk liradır. Buna kilogram başına yaklaşık 2 lira olan mazot, gübre desteği ve alan bazlı desteği ekleyince kilogram fiyatları 19 lira ile 18 buçuk lira arasına gelmiş oluyor.” ifadelerini kullandı.

FINDIK TOPLAMA TARİHLERİ DE BELLİ OLDU
Öte yandan 2019 yılı mahsulü fındık hasat ve ihraç tarihleri, Ticaret Bakanlığı Doğu Karadeniz Bölge Müdürlüğünce oluşturulan Komisyon tarafından belirlendi.
Ticaret Bakanlığı Doğu Karadeniz Bölge Müdürü Aydın Güler başkanlığında, ilgili kurum ve kuruluş temsilcilerinin katılımıyla yapılan toplantıda, Trabzon ili ve ilçelerinin;
Sahil kesiminde(0-250 metre arası rakım) : 07.08.2019 tarihinde,
Orta kesiminde(251-500 metre arası rakım) : 15.08.2019 tarihinde,
Yüksek kesimlerde(500 metre ve üzeri rakım) : 22.08.2019 tarihinde,
Fındık hasadına, hasat tarihinden 7 gün sonra da fındık ihracatına izin verilmesi kararlaştırıldı.
Fındık hasat ve ihraç tarihlerinin belirlenmesine ilişkin açıklamada bulunan Ticaret Bakanlığı Doğu Karadeniz Bölge Müdürü Aydın Güler, “Bölgemizde yetişen, ülkemiz için önemli bir ihraç ve döviz potansiyeline sahip fındık ürününün hasat ve ihraç tarihleri Komisyonumuz tarafından belirlenmiştir. Fındık üreticilerimize bol ve bereketli hasat dönemi dileriz” dedi.

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

Akçaabat Postası SON DAKİKA: