24 Mayıs 2020 Pazar
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz

CHP Akçaabat İlçe Başkanı Mustafa Bak: “Dar Gelirliler Ve Esnaf, Ekonomik Destek Bekliyor”

1 Nisan 2020
CHP Akçaabat İlçe Başkanı Mustafa Bak: “Dar Gelirliler Ve Esnaf, Ekonomik Destek Bekliyor”

CHP Akçaabat ilçe başkanı Mustafa bak: “Dar Gelirliler Ve Esnaf, Ekonomik Destek Bekliyor”

CHP Akçaabat ilçe başkanı Mustafa Bak, vatandaşları dikkatli olmaya çağırırken, ekonomisi alt üst olan vatandaşlar için de kabineyi önlem almaya davet etti.

Mustafa Bak, tüm dünyayı etkisi altına alan ve Türkiye’de de görülen koronavirüs nedeniyle ekonominin daha fazla hasar görmemesi için kabineyi göreve çağırdı.

BAK, TÜM KESİMLER EKONOMİK MAĞDURİYET YAŞIYOR!

Tüm halkı, Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu’nun aldığı bütün kararlara koşulsuz uymaya çağıran ancak ekonomik sorunların çözümü için sorunları yaşayanlarla sorunu çözecek olanları aynı masa etrafına davet eden CHP Akçaabat ilçe başkanı Mustafa Bak, kapanan dükkânlar, iş yapmayan esnaf, sanayiciler, çiftçiler, serbest meslek erbapları, kıraathaneler, doktorlar, sağlık çalışanları, eğlence yerleri, usta öğreticiler, öğretmenler ve kısacası toplumun tüm kesimlerinin büyük mağduriyet yaşadığını söyleyen Bak, sözlerine şu şekilde devam etti.

Son günlerde dünyayı etkisi altına alan ve birçok ölümlere sebep olan koronavirüs ülkemizde de çok ciddi boyutlara ulaşmıştır. Bu salgın hastalık hem birçok can kaybına sebep olduğu gibi maddi kayıplara da neden olmaktadır. Sağlık bakanlığı virüsün yayılmaması hususunda gerekli tedbirleri almaya çalışsa da iktidarın özellikle de esnaf, çalışan ve gelir kaybına uğrayan dar gelirli vatandaşlarımıza yönelik ciddi bir çalışma yapmaması ve mağduriyetlerinin giderilmemesi vatandaşı perişan etmektedir. Alınan sağlık önlemleri sonucu kapatılan işyerlerinde ciddi oranda gelir kaybı yaşanmakta ve bu işyerlerindeki çalışanların birçoğu işini kaybetmekle karşı karşıya bırakılmıştır. Her ne kadar Kısa Çalışma Ödeneği ile belirli bir gelir desteği verilse de bu desteğin çalışma süreleri aranması gibi şartlara bağlanması Sosyal Adalet ilkesi gereği asla doğru değildir. Diğer taraftan esnaflar için hazırlanan kredi paketlerinde de durum bundan farklı değildir. Bankalar Tapu ve Araç ruhsat fotokopilerinden tutun da vergi borcu yoktur yazısına kadar birçok evrak istemektedirler. Şimdi yetkililere soruyorum, zaten ekonomik zorluk içindeki esnafımızdan kaç tanesinin vergi ve kredi borcu yoktur. Bu şartlarda kimler kredi kullanabilir. Yani zor dönemden geçmekte olduğumuz bu günlerde esnaf ve dar gelirli vatandaşlarımız hayatlarını nasıl idame edecekler bu soruları cevaplamalarını istiyoruz. Akçaabat’ın lokomotifi durumunda olan Restoran’lar zaten salgın hastalık nedeniyle tamamen olmasa bile %80-90 oranında iş kaybı yaşamaktadırlar. Bu durum söylendiği kadar devam ederse bu sektörlerlesin diğer esnaflar gibi ayakta kalmaları mümkün değildir. Eğer daha reel ve çözüm odaklı tedbir paketleri yürürlüğe koyulmazsa bizleri çok kötü günler bekliyor demektir. Her şeyin başı sağlık olduğuna göre ülkemizin bu salgın hastalıktan kurtulması için bir an önce herkesin gerekli önlemleri almasını ve devletimizin de ekonomik sorunlar yaşayan Vatandaşlarımızın mağduriyetlerine bir an önce çözüm getirmesini bekliyoruz.” Açıklamasında Bulundu.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

Akçaabat Postası SON DAKİKA: