24 Kasım 2020 Salı
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz

BALIK SEZONU AÇILDI

1 Eylül 2018
BALIK SEZONU AÇILDI

Akçaabat Ziraat Odası Başkanlığı ve Akçaabat Merkez Su Ürünleri Kooperatifi tarafından yapılan organizasyonla Akçaabatlı balıkçılar yeni sezonun açılışını kutladı.

Akçaabat Ziraat Odası Başkanı Mustafa Hikmet Eyüpoğlu;

”Bütün balıkçılarımıza ürünü bol, bereketli bir sezon diliyorum.Balıkçılığımızın geleceği açık denizlerdedir. Kıyılarımızda av
baskısı sona erdirilmeli, açık deniz balıkçılığı desteklenmelidir. Balıkçılığımızın geleceğinin kararmaması için sürdürülebilir avcılık yapılmalıdır”

Su ürünleri avcılığında 2017’de ilk sırayı yüzde 49’luk payla Doğu Karadeniz Bölgesi olarak bizler alıyoruz,
Sizler balıkçılık yaparak sadece kendi ailenizi geçindirmiyor aynı zamanda toplumumuzun sağlıklı beslenmesini
hayvansal protein temininde önemli yeri olan su ürünlerini sofralarımıza taşıyorsunuz.
Sürdürülebilir su ürünleri üretimi, ülkemizde ana politika olmalı ve bu politika çerçevesinde gerekli stratejiler ile kısa, orta ve uzun vadeli eylem planları ve hedefler belirlenmelidir.

Stokları koruyucu ve geliştirici yönde gerekli çalışmaların ve araştırmaların yapılması ve koruma kontrol çalışmalarının artırılmasına öncelik verilmelidir.
Siz balıkçılarımız avla ilgili kurallara titizlikle uymanız büyük önem taşımaktadır.
Tarım ve Orman Bakanlığımızın su ürünleri avcılığı konusunda yaptığı denetim çalışmaları, avlanma zaman ve yer yasakları, avlanacak balık boylarıyla ilgili uygulanan standartların sektör için faydalı olduğunu bildirdi.

Balıkçılara tatlı ikramında bulunulmasının ardından sezonda kullanılacak balık ağlarını başkan Eyüpoğlu balıkçılarla kayıklara yükleyerek tüm hazırlıklar tamamlandı.

1 Eylül de Tezgahlar Balık Dolacak

Kooperatif Başkanı Coşkun Şenkaya mazot desteklemelerinde yeniden fiyatların aşağı çekilmesi gerektiğini, balık sezonun başlangıcında küçük kayıklarla gırgırların birlikte başlamasının kendileri için dezavantaj olduğunu avlanma sezon açılışında 15 gün fark olmasının avlanma açısından küçük balıkçıları ayakta tutabileceğini ifade etti.

 

 

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

Akçaabat Postası SON DAKİKA: