2 Temmuz 2020 Perşembe
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz

BALIK PAZARINDA BUGÜN

10 Ocak 2018
BALIK PAZARINDA BUGÜN

Geçen yıl kilosu 5 TL’den satılan hamsi bu günlerde 20 TL’ye satılırken diğer balık çeşitlerinin fiyatları da arttığı gözlendi.

Karadenizli’nin kış aylarında temel besin maddesi olan hamside bu sezon miktarda düşüş, fiyatlarda ise artış görüldü. Fiyatlardaki artış sebebi ise, hamsi sürülerinin Doğu Karadeniz kıyılarına göre daha soğuk Rusya ve Gürcistan sahillerine yönelmesi ve fırtına nedeniyle balıkçıların denize açılamamasından kaynaklandığı belirtildi. Soğuk suları seven hamsinin Türkiye kara sularını terk ederek kuzeydeki Gürcistan, Rusya ve Ukrayna gibi ülkelerin sularına doğru kaçmasıyla, hamsi ile beslenen diğer balık türleri de soğuk sulara göç etti.

Akçaabat Balıkhanesi’nde 10 Ocak Çarşamba itibariyle tezgahdaki balık fiyatları şöyle; Hamsi 20, Mezgit 15 ila 20 , İstavrit  10 ila 12,5 ,Palamut tanesi 12,5, Barbun 15, Somon 20, Çinekop 20, Tirsi 10, Levrek ise 27,5 TL’ den satışa sunuluyor.

Tezgahtar “Fabrikalar çıktı balık işi bitti, denizde kontrol edilmeden ince balıkları yakalayıp fabrikaya getiriyorlar. Balıklar bitti yasak koyulması lazım” diye ekledi.

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

Akçaabat Postası SON DAKİKA: