10 Mayıs 2021 Pazartesi
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz

ALTERNATİF ÜRÜN KİVİ’DE MEYVE HASADI

18 Kasım 2020
ALTERNATİF ÜRÜN KİVİ’DE MEYVE HASADI

Akçaabat Alsancak Mahallesi’nde, İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ile Akçaabat Ziraat Odası destekleriyle kivi üretimi yapan Selahattin SÖNMEZ‘in bahçesinde Kivi hasat töreni düzenlendi.

Trabzon Valimiz Sn. İsmail USTAOĞLU ve Akçaabat Kaymakamı  Sn. Ramazan KURTYEMEZ, Trabzon İl Tarım ve Orman Müdürü Cahit GÜLBAY,  Akçaabat Ziraat Odası Başkanı Mustafa Hikmet EYÜPOĞLU , Trabzon İl Tarım ve Orman Müdür Yardımcısı Ali Kemal YILDIZ, Trabzon İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Koordinasyon ve Tarımsal Veriler Şube Müdürü Erdal YİĞCİ  , İlçe Tarım ve Orman Müdürü İbrahim NEZİR, Ziraat Mühendisi Veysel BAKİ, Ziraat Mühendisi  Mehmet Kerem KAN,  Ziraat Yüksek Mühendisi Mehmet Yaşar ÖZDEMİRAkçaabat/Alsancak Mahallesi’nde, İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ile Akçaabat Ziraat Odası destekleriyle kivi üretimi yapan Selahattin SÖNMEZ‘in bahçesinde gerçekleştirilen Kivi hasat törenine katıldı.

Vali İsmail USTAOĞLU burada yaptığı konuşmasında özellikle pandemi sürecinde tarımsal üretimin ne kadar önemli olduğunu gördük. Cumhurbaşkanı’mızın da belirttiği gibi “ekilmedik dikilmedik  bir karış toprak bırakmayacağız” bu düsturdan hareketle  dağ, bayır, ova her yerde tarımsal üretimi artırmak için çalışmalarımızı artırmalıyız. Burada da görüldüğü gibi ilçemizin örnek üreticilerinden Selahattin SÖNMEZ’in diğer tarımsal ürünlere göre birim alandan ekonomik getirisi yüksek olan kivi üretimi yaptığı bahçede hasat etkinliğini gerçekleştirdik. Gerçekten azimli ve başarılı , bölgemiz için de çevresi tarafından  örnek alınan bir üreticimiz. Böyle üreticilerimizin sayılarının artırılmasını temenni ediyorum. Alternatif tarım ürünü üreterek, bölge ekonomisine katkı sağlamasından dolayı üreticimize teşekkür ederek   Akçaabat Ziraat Odası tarafından hazırlanan plaketi Selahattin SÖNMEZ’e  takdim etti.

Akçaabat Ziraat Odası Başkanı Mustafa Hikmet EYÜPOĞLU’ da İlçemizde tarımsal ürün çeşitliliği ve tarımsal üretimin artırılması için her türlü gayreti gösterdiklerini,  Trabzon İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ve ilgili kuruluşlar ile birlikte istişarelerde bulunulup çalışmalar yapıldığını belirtti.  Selahattin SÖNMEZ’e  ait bu kivi bahçesinde de ilk kuruluşundan bugüne kadar hem Trabzon İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ve Akçaabat Ziraat Odası Teknik Hizmetler Birimi Mühendislerince , bahçe tesisinden , ürünün budanması, gübrelenmesi, meyve seyreltmesi, kültürel ve kimyasal mücadelesi, sulama sistemleri kurulması ve sulanması gibi her türlü teknik desteksağlanmıştır. Üreticimiz mühendislerimizle sürekli irtibat halinde olup tavsiyelerimize uyarak kivide hasat sezonuna gelmiştir. Dönüme yaklaşık 3 ton kivi beklemektedir. Kiviler ortalama 120-150 gram ağırlığındadır.  Örnek üreticimizi tebrik ediyorum.

Önder üreticimiz Selahattin SÖNMEZ’ de kendisine plaket taktim eden  Sn Valimiz İsmail USTAOĞLU’na, Akçaabat Kaymakamı  Sn. Ramazan KURTYEMEZ’e, Akçaabat Ziraat Odası Başkanı Mustafa Hikmet EYÜPOĞLU’na , İl Tarım ve Orman Müdürü Cahit GÜLBAY’a , İl Tarım ve Orman Mdr. Yrd. Ali Kemal YILDIZ’a, İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Koordinasyon ve Tarımsal Veriler Şube Müdürü Erdal YİĞCİ’ye ,İlçe Tarım ve Orman Müdürü İbrahim NEZİR’e bahçe tesisinden bu güne kadar bizlere teknik desteğini esirgemeyen Trabzon İlve İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü Ziraat Mühendislerine , Akçaabat Ziraat Odası Başkanı ve Teknik Personellere , Kivi hasat törenine katılan tüm  katılımcılara teşekkür etti.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

Akçaabat Postası SON DAKİKA: