29 Kasım 2020 Pazar
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz

AKÇAABAT’TA İSTİHDAM SEFERBERLİĞİ

16 Ağustos 2018
AKÇAABAT’TA İSTİHDAM SEFERBERLİĞİ

Akçaabat’ı Bölgemizde Mantar Üretiminde Birinci Yapacağız..

Akçaabat Ziraat Odası Başkanlığı ve Akçaabat Halk Eğitim Müdürlüğü ortak girişimi ile açılan poşette istiridye mantar yetiştiriciliği kursu ekim uygulaması Darıca Mahallesinde Emine Bayram ‘a ait mantar seralarında yapıldı.Uygulamalı İstiridye Mantar yetiştiriciliği uygulamasına Akçaabat Kaymakamı Soner Şenel, Akçaabat Ziraat Odası Başkanı Mustafa Hikmet Eyüpoğlu, Akçaabat Halk Eğitim Müdürü Mustafa Türkoğlu, İlçe Tarım Orman Müdürü İbrahim Nezir katıldı.Kursiyerlere poşette istiridye mantar yetiştiriciliği uygulaması eğitmen Ziraat Yüksek Mühendisi Fadıl Öztürk üreticilere mantar ekimini yaptırarak kompost hazırlama eğitimi verdi.

Akçaabat Ziraat Odası başkanı Mustafa Hikmet Eyüpoğlu Halk Eğitim Müdürlüğü ve İl Orman ve Tarım Müdürlüğü ile Eğitim salonumuzda kursiyerlerimize teorik eğitimlerini verdik. Bizlere başvuru yapan 99 üreticimizden 50 si ile ilk kursumuzu başlattık ve uygulama aşamasındayız.
Bu kursları düzenlemekteki amacımız istihdamı ve üretimi direk artırmak özellikle bayan üreticilerimizin kursa başvuruları çok anlamlı ev ekonomisine rahatlıkla üretim yaparak katkı sağlayabilecekler. DOKAP’ın mantar üretimine %50 desteklemesinden bu yıl ilçemizde 8 üreticimiz başvuru yaptı. Üretim alanlarımızı ve üretim miktarımızı artırmayı hedefliyoruz.

Eğitim Uygulamasına katılan Akçaabat Kaymakamı Soner Şenel üretim seralarında incelemelerde bulunarak seradaki ilk istiridye mantarı ekimini yaptı.
Akçaabat Kaymakamı Soner Şenel poşette istiridye mantar üretimi için ilçemizin iklim yapısı uygun. İlçemizde üretim miktarını ve ürün kalitesini artırmak için eğitimin her aşamasında hocanız ile irtibatta olmalısınız. Özellikle bayan kursiyerlerin çok olması bizleri mutlu etti. Bayanların bu işi daha rahat ve istekle yapacağı kanaatindeyim ifadelerini kullandı.

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

Akçaabat Postası SON DAKİKA: