10 Mayıs 2021 Pazartesi
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz

AKÇAABAT ZİRAAT ODASI’NDAN GİRESUN FINDIK ARAŞTIRMA ENSTİTÜSÜ’NE ZİYARET

20 Kasım 2020
AKÇAABAT ZİRAAT ODASI’NDAN  GİRESUN FINDIK ARAŞTIRMA ENSTİTÜSÜ’NE ZİYARET

Akçaabat Ziraat Odası Başkanlığı Teknik Hizmetler Birimi Ziraat Mühendisi Veysel BAKİ ve Ziraat Yüksek Mühendisi Mehmet Yaşar ÖZDEMİR,  fındık ve bölgemizde yetiştirilen diğer meyve türleri hakkında fikir alışverişinde  bulunmak üzere Giresun Fındık Araştırma Enstitüsü Müdürü Sn. Aysun  AKAR hanımefendi  ve Islah bölümü sorumlusu Ziraat Yüksek Mühendisi Yusuf BİLGEN’ i ziyaret ettiler. Kurulacak yeni fındık  bahçelerinde hangi çeşit fındık fidanı kullanılacağı ve  yeni fındık çeşitlerinin (OKAY-28, ALLAHVERDİ vb.)  bölgede dikiminin yaygınlaştırılması adına örnek bahçe tesis edilmesi gibi, bölgemizde yetiştirilen diğer fındık türlerinin veriminin artırılması ve farklı çeşitlerin tespiti , bölgeye has olan ve giderek nesli tükenmekte olan  Giresun’a has kiraz ve  Akçaabat Zeytinin dikim alanlarının çoğaltılması ve ekonomiye kazandırılması gibi bir çok konuda istişarelerde bulunuldu.

Ayrıca Ziraat Mühendisi Veysel BAKİ Ziraat Odası’nın çalışmaları hakkında bilgilendirmelerde bulundu. Özellikle Akçaabat’ta tarımsal yenilikler ve yeni çeşitlerin üreticilere benimsetilmesi amacıyla örnek uygulamaların yapıldığı , örnek bahçeler tesis edildiği ve bu çalışmaları teknik ekip tarafından sürekli kontrol edildiğini belirtti. Üreticilerimiz için birim alandan daha çok gelir elde edebileceği ürünleri bölgemize kazandırıldığını ve farklı ürün yelpazesi için çalışmalara devam edildiğini söyledi. Yine bölgemizde daha önce üretiminin gerçekleştirildiği ancak son zamanlarda kaybolmaya yüz tutmuş Akçaabat’a has Zeytin üretiminin artırılması için yeni proje çalışmaları yapıldığını aktardı.

Üreticilerimiz adına her zaman daha iyisini yapmak için Akçaabat Ziraat Odası ve Fındık Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü ile işbirliği içinde çalışmalarımız devam edecektir.

Misafirperverliklerinden dolayı Enstitü Müdürü Sn. Aysun  AKAR hanımefendi  ve Islah bölümü sorumlusu Ziraat Yüksek Mühendisi Yusuf BİLGEN’ e teşekkür ederiz.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

Akçaabat Postası SON DAKİKA: