14 Aralık 2019 Cumartesi
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz

AKÇAABAT 15 TEMMUZ’DA TEK YÜREK

15 Temmuz 2019
AKÇAABAT 15 TEMMUZ’DA TEK YÜREK

15 Temmuz 2016 tarihindeki hain darbe kalkışmasının 3. Yıldönümü tüm yurtta olduğu gibi Akçaabat’ta da çeşitli etkinliklerle anıldı.

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik günü etkinlikleri kapsamında ilk olarak sabah saatlerinde Demokrasi Şehidimiz Samet Uslu’nun kabri, Akçaabat Kaymakamı Dr. Soner Şenel, Akçaabat Belediye Başkanı Osman Nuri Ekimİlçe Emniyet Müdürü Volkan Özeren, , İlçe Jandarma Komutan Vekili Kıdemli Başçavuş Erdal Koç, Akçaabat Dini Yüksek İhtisas Müdürü Şenol Tiryaki ve vatandaşlar tarafından ziyaret edildi. Aynı gün içinde Demokrasi Şehitleri için öğle namazını müteakip Belediye Camiinde Mevlid-i Şerif okunarak Hatm-i Şeriflerin duası yapıldı.

Kahraman Şehitlerimizi Rahmetle Andık

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü etkinlikleri kapsamında Akçaabat’ta A. Fazıl Ağanoğlu İlkokulu önünde toplanılarak Atatürk Parkı’na kadar demokrasi yürüyüşü yapıldı.

Atatürk Parkında başlayan 15 Temmuz etkinliklerine Akçaabat Kaymakamı Dr. Soner Şenel, Akçaabat Belediye Başkanı Osman Nuri Ekim, Cumhuriyet savcısı Cansel Urgancı, İlçe Emniyet Müdürü Volkan Özeren, İlçe Jandarma Komutan Vekili Kıdemli Başçavuş Erdal Koç, Belediye Başkan Yardımcısı Serkan Özdemir,  Siyasi Partilerin İlçe Başkanları ve yönetimleri, Akçaabat Belediyesi Meclis Üyeleri, STK Temsilcileri, Akçaabat protokolünün önde gelen isimleri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından  Yaylacık Fatih Camii Müezzini Musa Dertli Kur-an’ı Kerim Tilaveti sundu.

Gecede konuşan Akçaabat Belediye Başkanı Osman Nuri Ekim,” 15 Temmuz 2016 gecesi, ülkemizi, milletimizi, demokrasimizi ve geleceğimizi yok etmek isteyen hain terör örgütleri  harekete geçmiş; menfur darbe girişiminde bulunmuşlardır. Milletimiz o karanlık gecede, bugününe ve yarınlarına ket vurmaya çalışan dış mihrakların güdümünde olan  hainlerle karşı karşıya kalmıştır. Ve bu millet kadınıyla erkeğiyle, yaşlısıyla genciyle tıpkı Çanakkale’de olduğu gibi tek vücut olmuş, inançla, vatan-millet sevdasıyla, tek vatan, tek bayrak, tek millet, tek devlet düsturuyla, bugününe, yarınlarına ve milli iradesine sahip çıkmıştır. Türkiye, 15 Temmuz 2016 akşam saatlerinden itibaren tarihinin en kritik günlerinden birini yaşamıştır. Ülkemizin ve milletimizin gözbebeği olan Türk Silahlı Kuvvetlerimiz içinde bir grup, emir-komuta zinciri dışına çıkarak darbe girişimi başlatmıştır.

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN’nın liderliğinde aziz vatanperver, milletperver  halkımız hainlere karşı dik durarak kadın, erkek, yaşlı, çocuk demeden sokaklara dökülmüş tanklara karşı göğüslerini siper ederek canları pahasına kalkışmayı engellemiş tarihe adını altın harflerle nakşedilecek bir zafere imza atmışlardır.

Kabul edilemez darbe girişiminin gerçekleştiği ilk  andan itibaren kararlı bir duruş sergileyerek istiklalimiz ve istikbalimiz uğruna mücadele veren, bu uğurda şehitlik yâda gazilik mertebesine ulaşan güvenlik güçlerimiz ve değerli  halkımız ile, bu darbe girişiminin bozguna uğratılmasının ardından ülkemiz genelinde olduğu gibi ilçemizin meydanlarında demokrasi nöbeti tutarak milli iradeye sahip çıkan yediden yetmişe herkese minnet ve şükranlarımı sunarım.15 Temmuz Şehitleri Anma, Demokrasi ve Milli Birlik Günüdür. Bugün tarihte bir dönüm noktasıdır, unutmamalı ve unutturmamalıyız.

 

Bu duygu ve düşüncelerle, şanlı bayrağımızın dalgalandığı her karış toprak için demokrasi ve milli irade mücadelesinin bedelini canlarıyla ödeyen, vatanın birlik ve bütünlüğü uğruna canlarını feda eden aziz şehit ve kahraman gazilerimizi, minnet, şükran, rahmetle anıyor, çok kıymetli ailelerine sevgi ve saygılarımı sunuyorum. Tüm halkımızın şanlı tarihimize altın harflerle yazılan bu anlamlı gününü en derin  duygularımla kutlar, saygı ve selamlarımı sunarım.” Şeklinde konuştu.

 

Akçaabat Kaymakamı Soner Şenel, “15 Temmuz gecesi vatanı, devleti, bayrağı uğruna canlarını feda eden şehitlerimizi şükran ve minnetle anıyorum. Bugün Akçaabat burada tek yürek oldu ve 15 Temmuzu anıyoruz. Ülkemizde böyle haince bir kalkışma harekatını yaşayacağımızı düşünmezken bu hain kalkışmaya gereken cevabi milletimiz çok iyi bir şekilde geri püskürttü. Biz demokrasimize sahip çıktık, sahip çıkmaya da her zaman devam edeceğiz.” dedi.

Konuşmaların ardından Günün anlam ve önemine uygun şiirlerin okunduğu gecede,  Akçaabat Fen Lisesi öğrencilerinden Eren Güler ‘Kızıl Kanın Destanı’ ve Kevser Kazancı ‘İmanla Yazılan Destan’ adlı şiirleri seslendirdiler. Şiirlerin okunmasının ardından Akçaabat Belediyesince hazırlanmış olan ilahi, tasavvuf ve kahramanlık türküleri dinlendi.

Saat 21.00’da Cumhurbaşkanımızın TRT canlı yayınından mesajı Akçaabatlılarca izlenilerek programa son verildi.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

Akçaabat Postası SON DAKİKA: