22 Eylül 2021 Çarşamba
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz

AKÇAABAT 15 TEMMUZ’DA TEK YÜREK

16 Temmuz 2021
AKÇAABAT 15 TEMMUZ’DA TEK YÜREK

Kutlama Etkinlikleri kapsamında 15 Temmuz Şehitlerinden Samet Uslu’nun Kabri ziyaret edildi ve ardından İlçemiz Belediye Camii’nde tüm şehitler için Mevlid-i Şerif ve kuran’ı kerim okundu. 15 Temmuz kutlama etkinlikleri Atatürk Parkında düzenlenen törenle sona erdi.
15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü etkinlikleri kapsamında Sosyal mesafe kurallarına uyularak Atatürk Parkında başlayan 15 Temmuz etkinliklerine Akçaabat Kaymakamı Ramazan Kurtyemez, Akçaabat Belediye Başkanı Osman Nuri Ekim, Akçaabat Cumhuriyet Başsavcısı Hayrullah Şahin, İlçe Jandarma Komutanı Yüzbaşı Barış Kesici, İlçe Emniyet Müdürü Vekili Orhan Ağdaş, Belediye Başkan Vekili Cevdet Bayraktar, Belediye Başkan Yardımcısı Ali Güngör, Ak Parti Akçaabat  İlçe Başkanı Hüseyin Altıntepe , Akçaabat Belediyesi Meclis Üyeleri, STK Temsilcileri, Daire amirleri, Muhtarlar,  Akçaabat protokolünün önde gelen isimleri, Şehit ve Gazi yakınları ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından  Ak  Camii Müezzini Cevat Kuruçelik Kur-an’ı Kerim Tilaveti sundu. Ardından da Akçaabat İlçe Müftüsü Alaettin Kırbıyık Şehitlerimiz için Dua okudu.
Gecede konuşan Akçaabat Belediye Başkanı Osman Nuri Ekim, “ 5 yıl önce bugün, 15 Temmuz gecesi, ülkemizi, milletimizi, demokrasimizi, Cumhuriyetimizi ve aydınlık geleceğimizi yok etmek isteyen vatan hainleri harekete geçmiş,  Milletin silahlarını yine bu aziz ve fedakâr millete doğrultarak kanlı bir darbe girişiminde bulunmuşlardı.
Ancak, milletimiz, bu darbe girişimini, sokakları ve meydanları doldurarak, ölümü göze alarak başarısızlığa uğrattı.

15 Temmuz gecesi millet eğilmedi, Türkiye yenilmedi.

Dünya tarihinde bir ilki başararak darbecilere darbe yapan büyük Türk Milleti’nin önünde saygıyla eğiliyorum.

Değerli Hemşehrilerim

Şer odaklarının karşısında 15 Temmuz gecesi, büyük Türkiye vardı, büyük Türk milleti vardı.

Bu darbe girişiminde, milletimiz, tıpkı bin yıl önce Malazgirt’te, 100 yıl önce Büyük Taarruz’da olduğu gibi bu coğrafyayı vatan olarak sahiplenme konusundaki kararlılığını ortaya koymuş,
Tüm fertleriyle tek yürek olmuş, iradesini bir avuç darbeciye çiğnetmemiştir.

Milletimiz, üzerine açılan ateşlere, atılan bombalara, yöneltilen tehditlere, gözlerinin önünde vurulan insanlara rağmen asla geri adım atmamış, meydanı darbecilere bırakmamıştır.
Milletimiz, Emniyet Teşkilatımızın mensuplarıyla ve darbecilere karşı harekete geçen Türk Silahlı Kuvvetleriyle el ele vererek, bu darbe girişimine karşı tarihî bir duruş sergilemiştir.
Vatanına, kutsal bildiği tüm değerlerine ve geleceğine sahip çıkan milletimiz, gece boyunca sayısız kahramanlık destanı yazmıştır.
Bıyıkları henüz terlememiş gençlerden, 70 yaşındaki ihtiyarlara, kadınından erkeğine, köylüsünden şehirlisine kadar milletimizin tüm fertleri; Parti, meşrep, siyasi görüş farkı gözetmeksizin darbeciler karşısında tek vücut olmuştur.

Kıymetli Akçaabatlılar

Doğru şekilde tahlil edildiğinde görülecektir ki: 15 Temmuz gecesi yaşananlar, asırlardır devam eden mücadelenin; imanla inkarın, hak ile batılın, küfür ile tevhidin savaşıydı.
Bu büyük millet, şanlı bayrağımızı yere indirtmedi, vatanı böldürtmedi ve demokrasiye, milli iradesine canı pahasına sahip çıktı.

Babasının “vatana yetiştirdim, vatana verdim” diyerek andığı Ömer Halisdemir, darbe girişimi karşısında verdiği ilk büyük tepkiyle, karanlık zihinlerin, şer odaklarının üzerine cesaretle yürüdü.
Henüz 26 yaşında “Türkiye ayağa kalktı, siz uyuyor musunuz?”  diyerek  ayrıldığı evine şehit olarak dönen hemşehrimiz Samet Uslu, o yolda tereddütsüz yürüyen kahramanlardan  biriydi.

Ne diyor İstiklal Şairimiz?

Arkadaş! Yurduma alçakları uğratma, sakın.
Siper et gövdeni, dursun bu hayasızca akın.
Doğacaktır sana va’dettigi günler hakk’ın…
Kim bilir, belki yarın, belki yarından da yakın.

Evet, Şehitlerimizin aziz hatıralarına ve kanlarıyla müşerref kıldıkları bu topraklara sahip çıkmaya devam edeceğiz.
15 Temmuz’u unutmadık, unutmayacağız ve unutturmayacağız.

Bu duygu ve düşüncelerle, 15 Temmuz’un yıldönümünde bizlere istiklalimizi ve istikbalimizi sağlayan Cumhuriyetimizin kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk ve O’nun kahraman silah arkadaşları ile
15 Temmuz şehitleri başta olmak üzere bu toprakları vatan yapan aziz şehitlerimizi ve aramızdan ayrılan kahraman gazilerimizi bir kez daha sonsuz minnet, şükran, rahmet ve saygıyla yâd ediyorum. “ Dedi.

Konuşmaların ardından Günün anlam ve önemine uygun şiirlerin okunduğu gecede,  Akçaabat Anadolu Lisesi öğrencilerinden Ahmet Celal Hacıoğlu ‘Otuz Kuş’ ve Akçaabat 17 Şubat Anadolu Lisesi öğrencilerinden Ceyda Özen “15 Temmuz Gecesi” adlı şiiri seslendirdiler. Şiirlerin okunmasının ardından Akçaabat Belediyesince hazırlanmış olan ilahi, tasavvuf ve kahramanlık türküleri dinlendi.

Program 15 Temmuz ile ilgili yapılan şiir, kompozisyon ve resim yarışmalarının ödül merasimi ile sona erdi.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

Akçaabat Postası SON DAKİKA: