18 Şubat 2020 Salı
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz

3-9 EYLÜL HALK SAĞLIĞI HAFTASI

6 Eylül 2018
3-9 EYLÜL HALK SAĞLIĞI HAFTASI

3-9 Eylül Halk Sağlığı Haftası dolayısıyla Akçaabat İlçe Sağlık Müdürü Dr. Alper Kalkışım bir basın açıklaması yayınladı.

Dr. Alper Kalkışım;

Ülkemizde her yıl 3-9 Eylül tarihleri arasında Halk Sağlığı Haftası kutlanmaktadır. Bu haftanın amacı halk sağlığının ve koruyucu sağlık hizmetlerinin önemini vurgulamak ve yürütülen çalışmaları daha görünür kılmaktır.

Halk sağlığı toplumumuzun sağlık normlarını takip ederek vatandaşlarımızın yaşamlarını sağlıklı geçirmelerini hedefler. Bu hedeflere ulaşmak için Müdürlüğümüz koruyucu hekimlik faaliyetlerini sunarken vatandaşlarımızın bu alanda ilgilerini arttırmak amacıyla çeşitli eğitimler ve programlar gerçekleştirmektedir.

İlçe Sağlık Müdürlüğümüz 150 personeli ile; aile sağlığı merkezlerimiz, sağlık evlerimiz ve seyyar sağlık hizmetlerimiz vasıtasıyla 123 000 nüfuslu Akçaabat’ımızın her noktasına ulaşarak ayrım gözetmeksizin vatandaşlarımıza hizmet sunmaktadırlar.

Yenidoğan bebeklerimizin aile hekimlerindeki takipleri doğumun ilk gününde itibariyle aşılama ile başlayıp topuk kanı incelenmesi, işitme taraması, görme taraması, doğuştan kalça çıkığı taraması ile devam ederken yetişkin vatandaşlarımızda koruyucu faaliyetler kanser taramaları ile devam etmekle birlikte bir ömür boyu sürmektedir.

İlçemizde görev yapmakta olan 35 adet aile hekimimiz ve 15 sağlık evi personelimiz tarafından her an danışmanlık hizmetleri sunulmaktadır.

İlçemizdeki sağlık hizmetlerimiz sadece hizmet binaları ile sınırlı kalmayıp aile hekimlerimizin mobil hizmetleri ve sağlık personelimizin seyyar sağlık hizmeti ile devam etmektedir. Aile hekimlerimiz nüfus bazlı planlama dahilinde mobil bölgesinde merkeze uzakta yaşayan vatandaşlarımızın yerinde muayenelerini yapmaktadır. Yine seyyar sağlık hizmetlerimizde sağlık personelimiz her hafta bütün kırsal bölgemizi dolaşarak koruyucu sağlık hizmeti vermektedirler.

Kadın ve çocuk sağlığı İlçe Sağlık Müdürlüğü’müzün öncelikleri arasındadır. Özellikle 15-49 yaş arası doğurganlık çağındaki kadınlar ve gebelikten itibaren bebek ve çocuklarımıza yönelik sağlık hizmetleri itina ile sürdürülmekte ve yakından izlenmektedir.

Sağlık Bakanlığımızın yürütmekte olduğu Ulusal Aşı Programı ilçemizde vatandaşlarımıza uygulanmaktadır. Dünyadaki en kapsamlı aşılama programımız ile geleceğin teminatı çocuklarımızın bağışıklık seviyesini üst düzeyde tutmayı amaçlıyoruz.

Bulaşıcı hastalıklar açısından bakıldığında hastalığın ortaya çıkmaması için tedbirler almaktayız. Bulaşıcı hastalıklara karşı 7 gün 24 saat takibimiz devam etmektedir. Olası hastalık durumunda erken tespit ile salgın ortaya çıkmadan hastalığın kontrol altına alınması uğraşısı vermekteyiz.

Temel ihtiyaçlarımızdan olan sularımızın her gün klor seviyeleri ve kimyasal bakteriyolojik incelemesini yapmaktayız. Vatandaşlarımızın sağlıklı suya ulaşması için çalışmalarımız sürmektedir.

 

Anahtar Kelime: ,
YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

Akçaabat Postası SON DAKİKA: